Az idei nagydöntőt egyrészről, ahogy végig tippeltem, Nyugatról a Lakers játssza – Keletről azonban nem az alapszakasz-győztes, az első két kört söpréssel abszolváló Cleveland jutott be, hanem az Orlando.
Az előzetes tippjeim zömében beváltak a rájátszás során, de most nagyot tévedtem és csalódtam egyszerre a keleti ágon. Az eredményt (4-2) bár eltaláltam, csak arra nem gondoltam (és gyanítom, sokan mások sem), hogy az Orlando nyer majd ennyire. Sajnálatos, de voltaképpen kimondható a látott meccsek tükrében: a Cavsnek esélye sem volt a Magic ellen, kezdve az elvesztett első otthoni meccstől. S ha James nem dobja be a 2. mérkőzés végén 1 másodperccel a dudaszó előtt azt az eszement triplát, a Cavset bizony kisöpörték volna, ami legalábbis óriási kontraszt a korábbi eseményekhez képest.
Kissé érthetetlen, hogyan esett szét ennyire a Cavs, lesz is róla még sok-sok vélemény, elemzés bizonyosan. Magam a következőkben látom a Lovagok kiesésének okait:
a) Az Orlando a Boston kiverésével olyan motivációs erőt kapott, ami lehet, hogy a Clevelandból hiányzott az első két kör sima söprései után. Emellett az első két kör után a Cleveland vagy egy hetet pihent, s talán nem tudta jól felvenni újra a kétnaponkénti meccsritmust.
b) Az sejthető volt, hogy a Cavs Dwight Howardot, az alapszakasz legjobb védekező játékosának választott tömény izom-és energiabomba centert nem fogja tudni tartani a maga centereivel: sem a középtávoliakat is jól dobó, de koránál fogva már kissé lassú Ilgauskassal, sem a még fiatalabb, de túl nagy játékerőt nem képviselő Varejaoval. Így aztán ami elvárható volt, hogy igyekeznek meggátolni a tripladobálásokban Lewist és Türkoglut. Végül is, a Cavs az alapszakasz legjobb védekező játékát produkálta, nemde. Ehhez képest azonban ők ketten: együtt, vagy felváltva, szétdobálták a Cavset, Jamesék egyszerűen nem tudták megakadályozni a Magic gyors, felpörgetett, passzolós játékát, s ezzel azt, hogy a Magic gyorslövői helyzethez juthassanak. Sőt, nem csak ők: ha a lendület elkapta, Alston vagy Pietrus is megalázó gólokat lőtt a Clevelandnek.
c) El kell ismerni, a Magic kiváló védekezést produkált végig, sokszor úgy tűnt, a Cavs játékosai csak álldogálnak a pályán, hátha majd James csinál valamit. Szemmel láthatóan az orlandoiak arra játszottak, hogy mivel Jamest (akin nem múlott semmi: 40+ pont, 8+ assziszt és 8+ lepattanó átlaggal zárt, amire a liga történetében még egy játékos sem volt képes) nem tudják tartani, hadd dobjon csak, amennyit akar, egyedül úgysem tud meccset nyerni. Viszont a többieket, főleg Williamset és Westet meg kell fogni, amennyire lehet, s ha ők keveset, avagy rosszul dobnak, a partit hozni lehet. Így is történt. Nem véletlenül panaszkodott James, hogy sokszor nem kap támogatást. És az sem véletlen, hogy a Cavs egyetlen meggyőző, 5. meccsen történt győzelme azért volt lehetséges, mert James mellett West, Williams és Ilgauskas is 15+ dobott. Zömében azonban a Magic sokkal jobb dobóátlagot produkált (a festéken belül Howard miatt, azon kívül Lewisék miatt), mint a Cavs. Ráadásul minden meccsen volt legalább 1, de inkább 2 negyed, amikor a Cavs támadójátékát szétszedte a Magic: hiába vezetett mondjuk az első félidő végén akár 15 ponttal is a Cleveland, a Magic behozta azt (jellemző: a 6. meccsen az Orlando vezetett ennyivel a félidőben, de a Cleveland képtelen volt utolérni őket).
d) A Cavsnek egyszerűen nincs kispadja, vagy legalábbis olyan, ami playoff-kompatibilis. Akik ott ülnek, vagy azért nem tettek sokat az összképhez, mert érthetetlenül kevés időt kaptak Mike Browntól (pl. Gibson), vagy pedig már/még túl kevesek ehhez a műfajhoz: Ben Wallace többször volt valaha a liga legjobb védője, de már régóta nem az és egyszerűen fakeze van, Sczerbiak kritikán alul dobott, Pavlovics és a többiek pedig vagy nem játszottak, vagy ha igen, akkor is minek.
A Cavs 2 éve nagydöntőt játszott kevésbé összerakott (bár én Goodent, és főleg Hughest kedvelem) kezdőötössel, tavaly konferenciadöntőt, idén is azt. Vagyis az a fura helyzet állt elő, hogy hiába nyert alapszakaszt idén a Cavs, semmivel nem jutott előrébb, mint tavaly a Nagy Célt illetően. Ezen komolyan el kell gondolkoznia a menedzsmentnek. Ha mód van rá pénzügyileg, minőségi szerzés kellene centerposztra, szükséges még egy jó bedobó, és a kispad felét meg el kellene hajtani a vérbe, és új embereket találni helyettük. James ezt sokáig nem fogja bírni, sem ideigileg, a tökéletes fizikuma és kiváló keze ellenére sem. Néha az volt az érzésem, megint a 2007-es nagydöntőt látom, ahol egyedül küzd, de hiába.
Cleveland – Orlando 2-4 (106-107, 96-95, 89-99, 114-116, 112-102, 90-103)
A nyugati csatát, a többnyire szoros végeredmények ellenére a Lakers nyerte, és nem 4-3ra, ahogy tippeltem, hanem könnyebben. A kezdetek óta írom, hogy nagyon erős csapat, bejutnak a döntőbe. Kobe meg Gasol együtt, hozzátéve Fishert, Arizát, Odomot, és egy (általában a szükségeset hozni tudó) kispadot (pl. Vujacsics, Farmar), ez (el)várható volt. A Denver óriásit fejlődött az idénre, de ez még mindig nem elég. Anthony általában jól dob, de (bár ugyanúgy 2003-as draftos, mint James vagy Wade) ő még nem tudott olyan kristályodási pont lenni, mint a másik kettő a maga csapatában. Denverbe Billpusot (akinek érdemeit már többször méltattam) kellett vinni, hogy a Nuggets ilyen csapattá állhasson össze, de a jobb kvalitású kiegészítő játékosok (pl. Martin, Nene) sora azonban itt sem túl magas. Tény viszont, hogy időnként nagyon kemény, szoros csatákra tudták kényszeríteni Bryantéket. A Houston mellett jövőre a Denver az, amelyikből az ideinél is jobb eredményt tudok kinézni.
Lakers- Denver 4-2 (105-103, 103-106, 103-97, 101-120, 103-94, 119-92)
A döntőben nagyon érdekes lesz, mennyire bírja megfogni Kobe-t az Orlando (gyanítom, semennyire, mert őt általában lehetetlen), mennyire engedi dobálgatni Lewist és Türkoglut a Lakers, mit hoz a Gasol-Howard centerpárbaj, mennyire működik a védekezés és a csapatjáték. Továbbra is a Lakers győzelmét jósolom, de az eredmény a fentiek figyelembevételével nehezen tippelhető: lehet 4-1/2/3 is akár. S bár sokan James-Bryant csatát vártak a végére (magam is), az bizonyos, hogy így is remek meccsek lesznek majd.
De azért kicsit lóg az orrom, na.
Patkánykodások